Barion Pixel

Ki minősül látássérültnek?

Sok félreértést és bizonytalanságot tapasztalunk azzal kapcsolatban, hogy ki minősül, vagy kit minősítenek látássérültnek. Számos megközelítés ismert, Ezek lényege azonos, azonban másként fogalmaznak és másra teszik a hangsúlyt. Az alábbiakban a törvény által megfogalmazottakat és a pedagógiai megközelítést ismertetjük röviden.

Jogi megközelítés

A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény (Fot.) 21/A. § (3) bekezdés

(3) Az (1) bekezdés alkalmazása során látássérült az a személy, akinek a szem, illetve a központi idegrendszer látási funkcióit érintő betegsége vagy veleszületett fejlődési rendellenessége miatt

a) a jobbik szemen maximális korrekcióval mért látásélessége (vízusa) 20/60 (0,33) vagy az alatti,

b) a látótér 20 fok vagy az alatti, vagy

c) kontrasztérzékelése súlyos fokban korlátozott, ideértve a kortikális látássérülést is, amely esetén a látótérben szektorszerű kiesés van, illetve a vizuális információ feldolgozási folyamatainak sérülése miatt észlelési, felismerési zavar jelentkezik.

A súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló 141/2000 (VIII. 9.) korm. rendelet 1. számú melléklet 1. pontja:

1. Látási fogyatékosnak azt a személyt kell tekinteni,

a) akinek látóélessége megfelelő korrekcióval

aa) mindkét szemén 5/70,

ab) az egyik szemén 5/50, a másik szemén három méterről olvas ujjakat,

ac) az egyik szemén 5/40, a másik szemén fényérzékelés nincs, vagy a másik szeme hiányzik; rövidlátás esetén – a fenti látásélesség értékeitől függetlenül – csak az jogosult a fogyatékossági támogatásra, akinek közeli látásélessége Csapody V., vagy annál rosszabb, vagy

b) akinek látótere mindkét oldalon körkörösen húsz foknál szűkebb.

A szürkehályog műtéttel való gyógyíthatósága kérdésében a vármegyei, fővárosi vezető szemész szakorvos állásfoglalása az irányadó. Fogyatékossági támogatásra az a személy jogosult, akinek műtéti gyógyítását a szakorvos nem tartja indokoltnak, mivel a műtéti beavatkozástól állapotjavulás nem várható.

Pedagógiai megközelítés

Látássérült az a személy, akinek látásteljesítménye az ép látáshoz (100%) viszonyítva két szemmel és korrigáltan is 0-33% közötti, vagy a látótér jelentősen (10-20 fokban) beszűkült. A látásteljesítmény mértéke alapján a látássérültek három csoportját különböztetjük meg:

  • Vakok, akik nem rendelkeznek látásmaradvánnyal, akiknek látásteljesítménye (vízusa) 0, fényt sem érzékelnek.
  • Aliglátók, akik látásteljesítménye 1%-10% között van. Megkülönböztetünk a látásélesség szerint fényérzékenyeket, nagytárgylátókat és ujjolvasókat. Szintén aliglátó az a személy, akinek a látásteljesítménye több mint10%, de látótere 20%-nál szűkebb, szembetegsége súlyos fokú.
    Az aliglátók már a tapintásos ismeretszerzésre is rászorulnak. Annak megítélésére, hogy ez a minimális látásmaradvány mihez elég és mihez kevés, a vízus ismerete nem elegendő. A retina felbontóképességén kívül egyéb tényezők is befolyásolják a látásteljesítményt.
  • Gyengénlátó az a személy, akinek a látásteljesítménye 10%-30% között van, vagy akinek szemüveggel korrigált látásélessége 0,1-0,33 közötti, vagy több (40%-50%), de látótere 20%-nál szűkebb, valamint, akinek 10%alatt van a látásélessége, de optikai segédeszközök segítségével a Csapody VII. olvasópróbának megfelel.
    A gyengénlátók látásvesztesége nagyfokú, mégis látó típusú életmódot folytatnak. Elsősorban képességeik kibontakoztatásában, az oktatásban és a képzésben szorulnak segítségre.