A Vakok és Gyengénlátók Hermina Egyesületének elnöksége a 2025. június 20-i ülésén napirendre tűzte az alapszabály módosításának kérdését. A javaslat lényege, hogy az elnökség létszáma a jelenlegi 7 főről 5 főre csökkenjen. A javaslatot Kovács Ivett elnökségi tag terjesztette elő, melyet az elnökség megtárgyalt és közgyűlés elé terjeszt.
Miért van szükség a módosításra?
- Választási időszakban vagyunk: Az alapszabály-módosítás előterjesztésének időzítése nem véletlen: 2025. július 12-én tartja az egyesület a tisztújító közgyűlését. Ez kivételes lehetőséget teremt arra, hogy a megváltozott létszámú elnökséget már az új szabályok szerint válasszuk meg, így a módosítás a gyakorlatban is azonnal alkalmazható.
- A bírósági bejegyzés nem jelent akadályt: Fontos tudni, hogy a bíróság az alapszabály módosítását visszamenőleges hatállyal jegyzi be a közgyűlés napjára. Így a változás jogilag is azonnal hatályos lesz, nem okoz fennakadást a választás lebonyolításában.
- A szabad tisztségek feltöltése: Bár mostanra sikerült elegendő jelöltet találni az elnökségbe, a felügyelőbizottság esetében továbbra sincs elegendő vállalás. Elnökség és felügyelőbizottság nélkül viszont az egyesület nem működhet jogszerűen. A módosítás célja tehát az is, hogy az aktív, elkötelezett tagokat ne egyetlen testületbe összpontosítsuk, hanem lehetőség szerint a még üresen álló helyekre – például a felügyelőbizottságba – irányítsuk át.
- Évek óta betöltetlen bizottsági helyek: Az elnökség melletti szakmai bizottságok működését hosszú ideje akadályozza, hogy nem sikerült elegendő tagot találni ezekbe a munkacsoportokba. A kisebb elnökségi létszám lehetőséget ad arra, hogy a közösség aktív tagjai más, fontos pozíciókban is hasznosan részt vehessenek az egyesület munkájában.
- Hatékonyabb működés, gyorsabb döntéshozatal: Tapasztalataink alapján egy kisebb létszámú elnökség gyakran rugalmasabban és hatékonyabban tud működni. Könnyebb az egyeztetés, gyorsabbak a döntések, és az egyesületi feladatok is egyenletesebben oszthatók el.
A módosítás részletei
Az alapszabályban az elnökség létszámára vonatkozó hivatkozások módosítása szükséges. A javasolt változtatások a következő pontokat érintik:
Az egyesület alapszabályának 26. § (1) bekezdése jelenleg kimondja:
26. § (1) bekezdés: „Az egyesület ügyintéző és képviseleti szerve az elnökség, amely elnökből, alelnökből, öt rendes tagból álló, összesen hét fős testület.”
Javasoljuk az alapszabály 26. § (1) bekezdésének módosítását az alábbiak szerint:
26. § (1) bekezdés: „Az egyesület ügyintéző és képviseleti szerve az elnökség, amely elnökből, alelnökből, három rendes tagból álló, összesen öt fős testület.”
Az Alapszabály 1. számú melléklete a választási szabályzat, melynek szövegében az alábbi részek vonatkoznak az elnökség létszámára:
8. a) „Az egyesület választó közgyűlését az egyesület elnöke hívja össze. A meghívónak a gyűlés időpontján és helyszínén kívül tartalmaznia kell a jelöltlistára ajánlottak névsorát. A névsorban szereplő héttagú elnökségre, valamint az országos küldöttekre a jelölő bizottság tesz javaslatot, mely a tagok javaslatai alapján, a közgyűlésen is kibővíthető.”
11. b) „Amelyik választási borítékban a szavazatszámláló bizottság 6 fő elnökségi, illetve 3 fő felügyelő bizottsági tagjelöltnél több nevet talál, azt a szavazatot érvénytelennek tekinti, és a választási kifogás kivizsgálására előírt határidő elteltével megsemmisíti.”
A fenti részeket az alábbiak szerint javasoljuk módosítani:
8. a) „Az egyesület választó közgyűlését az egyesület elnöke hívja össze. A meghívónak a gyűlés időpontján és helyszínén kívül tartalmaznia kell a jelöltlistára ajánlottak névsorát. A névsorban szereplő öttagú elnökségre, valamint az országos küldöttekre a jelölő bizottság tesz javaslatot, mely a tagok javaslatai alapján, a közgyűlésen is kibővíthető.”
11. b) „Amelyik választási borítékban a szavazatszámláló bizottság 4 fő elnökségi, illetve 3 fő felügyelő bizottsági tagjelöltnél több nevet talál, azt a szavazatot érvénytelennek tekinti, és a választási kifogás kivizsgálására előírt határidő elteltével megsemmisíti.”
A módosítás elfogadásához az alapszabály értelmében a közgyűlésen jelenlévő rendes tagok háromnegyedes szótöbbséggel meghozott döntése szükséges.