Barion Pixel

Sör, történelem és jó társaság – VGYHE a Dreher Söripari Emléktárban

A képen egy logó látható. Felül két aranyszínű, heraldikus oroszlán tart egy kerek piros medált, amelyben egy lefelé mutató fehér háromszög van. Az oroszlánok között három aranyszínű kalász található. A két oroszlán között, a medáltól jobbra és balra a "19" és a "79" számok vannak elhelyezve, valószínűleg az 1979-es dátumot jelölve. Az alábbi felirat olvasható nagy, zöld színű, díszes betűtípussal: "Dreher". Az alatta lévő kisebb, zöld sávban fehér betűkkel a "Sörmúzeum" szó található. (A kép leírását a ChatGPT generálta)

2025. április 1-jén, kedden délelőtt nem áprilisi tréfára, hanem valódi élményekre számíthattak azok a VGYHE tagok, akik részt vettek a Dreher Söripari Emléktárba szervezett csoportos látogatáson. A program egy különleges sörkóstolóval egybekötött tárlatvezetés volt, ahol a sörkészítés múltja, jelene és ízei egyaránt terítékre kerültek – szó szerint is.

A program elején egy rövid, informatív kisfilmet néztünk meg, amely bemutatta a Dreher sörgyár történelmét, a márka fejlődését, valamint a gyár működését napjainkban. A film különösen emberközeli hangulatot teremtett, hiszen a benne megszólaló dolgozók személyesen meséltek arról, miért szeretnek a gyárban dolgozni – a hagyománytisztelet, a csapatmunka és az innováció egyszerre jelentek meg a történeteikben.

Ezután következett az interaktív tárlatvezetés, ahol izgalmas történeteken és eredeti tárgyakon keresztül ismerhettük meg a sörkészítés mesterségét, a Dreher család örökségét és az iparág változásait. Régi sörösüvegek, címkék, gyártási eszközök és archív fotók segítettek visszarepíteni bennünket a múltba. A tárlatvezetőnk lebilincselően mesélt a Dreher márka fejlődéséről, és arról is, hogy mitől lett világszerte ismert és elismert a Dreher név.

A tárlatvezetés végén még egy különleges élmény várt ránk: a gyár udvarán megtekinthettük Kolodko Mihály miniszobrát, amely Dreher Antalt, a híres sörgyáralapítót ábrázolja. Az apró, részletgazdag alkotás játékosan, mégis méltóságteljesen tiszteleg a sörgyártás nagy alakja előtt. A szobor nemcsak vizuálisan volt érdekes, hanem tapintható formában is élményt nyújtott, így a látássérült résztvevők is közelebb kerülhettek ehhez az apró művészi tisztelgéshez.

A program csúcspontja természetesen a sörkóstoló volt: különféle Dreher söröket ízlelhettünk meg, miközben betekintést kaptunk a sörkülönlegességek készítésének titkaiba. A kóstoló során figyeltünk a színekre, illatokra, ízjegyekre – és persze élveztük a jó társaságot és a közösen megélt pillanatokat.

A látogatás végén, távozáskor még megálltunk egy újabb különleges Kolodko-szobornál, amely szintén a Dreher gyárat gazdagítja. Ezt a kis bronzalkotást közelebbről is megnézhettük, sőt, meg is tapinthattuk, így zárva méltó módon ezt az élményekkel teli délelőttöt.

Köszönjük a Dreher Söripari Emléktár kedves vendéglátását és a lelkes résztvevők jókedvét – ez a nap valóban történelem és élmény volt egy korsóba töltve!

Tekintsék meg a programról készített rövid videó-összeállításunkat is!

Török-Zselensky Eszter

kulturális szervező

Megosztás