A VGYHE Horizont Kultúrcsoportja 2024. március 23-án borkóstolót szervezett Ráckevére, az Erdős pincészetbe.
A ráckevei HÉV-állomáson már vártak bennünket a pincészet munkatársai. Erdős Bálint nem először látta vendégül a látássérült csoportot, így örömmel üdvözölte az ismerősöket, ám barátságosan köszöntötte az újonnan érkezetteket is.
A hosszú, de vidám beszélgetéssel töltött út után jólesett az üdvözlő kupica pálinka, melyből ráadást is kaphatott, aki bírta.
Még illatozva sült a hurka, kolbász burgonyaágyán, mikor megérkeztünk, így a hétféle bor kóstolása friss pogácsa kíséretében kezdődött meg száraz fehérborokkal.
Az első egy telt, vastag bor, a kemény savgerinccel rendelkező rajnai rizling volt. A tapasztaltabbak, mikor szakszerűen megpörgették a nedűt poharaikban, még a gliceringyűrűjét, a teltséget jelző átlátszó karikacsíkot is látni vélték.
Másodiknak a 2023-as évjáratú Irsai Olivér következett, mely nem töltötte be annyira az ember száját, könnyedebben csúszott, muskotályba hajló illatával bűvölte el kóstolóit.
A fehérborokat picit elhagyva ezután megízleltük a hagymahéj színű kékfrankos rozét. Erdős Bálint felvilágosított bennünket, hogy a tévhittel ellentétben a rozé nem a fehér és a kék szőlőfürtök keverése miatt kapja a színét. Elmondta, hogy csak kékszőlőből készül, de a fehérborokra jellemző eljárással: nem erjesztéssel, hanem áztatással.
Mielőtt Erdős Bálint felszolgálta a 2021-es évjáratú, a toroshoz való kékfrankos vörösbort, elmondta, hogy szőlői a kunsági borvidékhez tartoznak, mely az Alföldön helyezkedik el, ahol hegyek híján nincsenek kőzetből felszippantható ásványok a gyökerek számára, ezért könnyedség jeleit viselik magukon borai.
Ötödiknek a kékfrankostól lágyabb, fűszeresebb Cabernet franc érkezett poharainkba, mely a 2021-es októberi koraőszi fagyoknak köszönhetően kellemesen könnyed, fiatalos ízt kapott.
Az ebéd előtt még várt ránk egy csodálatos fehérbor, a zamatos, félédes Cserszegi fűszeres. Bálint igen szépen fogalmazta meg: ennek a bornak anyja a fűszeres tramini, atyja az Irsai Olivér. Bálint igen szépen fogalmazta meg: ennek a bornak anyja a fűszeres tramini, atyja az Irsai Olivér.
A fenséges torost az utolsónak felkínált édes Zweigelt kíséretében költhettük el.
A délután további részében Nagy Krisztina és Vaskó Makka szórakoztatta dalaival kis csapatunkat.
A hazafelé úton megbeszéltük, kinek melyik nedű ízlett legjobban, s azt tervezgettük, milyen ételek mellé fogyasztjuk majd el a nap végén vásárolt borocskáinkat.
Ha Ráckevén járnak, semmiképpen ne hagyjanak ki egy borkóstolót: Erdős Bálint pincészetét csak ajánlani tudom!
A beszámolót és a kiemelt képet készítette: Berta Edina