Beszámoló – „Tükörben a vers, tükörben a költő”

„A képen egy csoport ember látható egy világos, egyszerűen berendezett szobában, amely egyfajta tárgyaló vagy oktató teremnek tűnik. Két személy gitározik, míg a háttérben ülő emberek hallgatják őket; néhányan közülük üzleti öltözetben vannak. A szoba közepén egy hosszú asztal van elhelyezve, rajta egy piros színű terítővel és dokumentációkkal, valamint előtte egy fehér tábla van elhelyezve. A szoba jobb oldalán álló férfi nyitott ajtó mellett látható, ő szabadabb stílusban öltözött, enyhén a résztvevők felé hajolva, mintha most érkezett volna be vagy éppen valamit mondani akarna. Az ablakon át beözönlő napfény világosítja meg a teret, ami barátságos hangulatot kölcsönöz a jelenetnek. Az emberek közötti interakció és a gitározás azt sugallja, hogy ez valamilyen közösségi vagy csapatépítő esemény lehet.” (A kép leírását a ChatGTP generálta)

A VGYHE keretében működő Horizont Kultúrcsoport idén is megrendezte „Tükörben a vers, tükörben a költő” című, immár több évtizedes hagyománnyal rendelkező versmondó versenyét.

Ez évben a választott költő a 115 éve született, és 80 éve elhunyt Radnóti Miklós volt.

2024. április 13-án délelőtt a Vakok Állami Intézete (VÁI) dísztermét zsúfolásig megtöltötte a lelkes közönség.

Bereczk Istvánné, a Kultúrcsoport vezetője megnyitotta a rendezvényt, és köszöntötte a zsűri tagjait: Gazdik Kati szinkronszínész-rendezőt, audionarrátort; Majsai-Nyilas Tünde színésznőt, valamint a VÁI három munkatársát: Fehérvári Edit pedagógust, Fekete Csilla rehabilitációs tanárt és Pogány Gábor kulturális szervezőt.

Ezt követően felkérte Bukta Bencét, egyesületünk elnökét ünnepi köszöntőjének megtartására.

A köszöntő után két megzenésített József Attila-verset hallhattunk Kovács Ivett és Bencze Gábor elnökségi tagok, továbbá Nemes Bendegúz előadásában.

A gitárral-dobbal kísért énekek között Berta Edina alelnök felolvasta Radnóti életrajzát, majd elkezdődött a verseny, mely, – mint rendesen –, most is két fordulóból állt: első körben a Radnóti-költeményeket szavalták el a bátor jelentkezők, a szünet után pedig a szabadon választott versek következtek.

A számhúzás a versenyzők érkezésekor megtörtént, mivel azonban nem mindenki jelent meg, az egyes szám nem lelt gazdára, így rögtön a kettes számú versenyző lépett a mikrofonhoz, őt követte többi tizenhét társa.

A közönség az ismert verseket halk örömmorajlással fogadta, a zsűri a ritkaságokat, saját verseket figyelte különös érdeklődéssel.

A következőkben a 18 versenyzőt és választott verseik címeit sorolom fel, végezetül pedig a nyerteseket olvashatják:

• 2. versenyző: Nagy Krisztina (Budapest-Bátaszék)

Radnóti Miklós: Himnusz a békéről

Romhányi József: Mese a számolni tudó oroszlánról

• 3. versenyző: Terhes Gábor (Algyő)

Radnóti Miklós: Köszöntsd a napot

Petőfi Sándor: A 19. század költői

• 4. versenyző: Stolmár Barbara (Siófok)

Radnóti Miklós: Koranyár

Kovács Pál: Végtelenség

• 5. versenyző: Szabó Attila (Budapest)

József Attila: Harminckettő éves lettem én

• 6. versenyző: Zajcsek Norbert (Szolnok)

Petőfi Sándor: Egy estém otthon

• 7. versenyző: Lippoy Eszter (Budapest)

Radnóti Miklós: Bájoló

Petőfi Sándor: Hegyen ülök

• 8. versenyző: Obenausz Tamás (Budapest)

Radnóti Miklós: Erőltetett menet

Obenausz Tamás Tibor: Görög gyomorzúzó

• 9. versenyző: Csányi Márton (Pilisborosjenő)

Radnóti Miklós: Koranyár

Ilyés Gyula: Gyalogolva

• 10. versenyző: Orbánné Tarsoly Edit (Szeged)

Radnóti Miklós: Béke, borzalom

Ady Endre: Őrizem a Szemed

• 11. versenyző: Batyik Roland (Budapest)

Radnóti Miklós: Két karodban

Petőfi Sándor: Itt van az ősz, itt van újra

• 12. versenyző: Iványi Krisztina (Pápa)

Radnóti Miklós: Lángok lobognak

Simon István: Mirza

• 13. versenyző: Tóth Péter Pál (Budapest)

Radnóti Miklós: A la recherche

Juhász Gyula: Petőfi szelleme

• 14. versenyző: Kopa Marcell (Pécsvárad)

Radnóti Miklós: Előhang egy monodrámához

Weöres Sándor: 20. századi freskó

• 15. versenyző: Bartolf Zsuzsanna (Budapest-Budakalász)

Radnóti Miklós: Virágének

Bella István: Üdvözlet a hazatérő Bartók Bélának

• 16. versenyző: Borsodi Zsuzsanna (Budapest)

Radnóti Miklós: Parton

Babits Mihály: Cigánydal

• 17. versenyző: Kopa Dorottya (Pécsvárad)

Radnóti Miklós: Sem emlék, sem varázslat

Kányádi Sándor: Fától fáig

• 18. versenyző: Ollainé Puskás Éva (Szeged)

Szabó Lőrinc: Lóci óriás lesz

És most, mint fentebb ígértem, a díjazottak következnek:

1. helyezést ért el Kopa Dorottya Pécsváradról;
  2. helyezett lett Kopa Marcell, szintén Pécsváradról;
  3. helyezett: Ollainé Puskás Éva Szegedről.

• Szóbeli dicséretben részesült Csányi Márton, Zajcsek Norbert és Borsodi Zsuzsanna.
  • Elnöki különdíjat kapott Bartolf Zsuzsanna, a zsűri különdíját pedig Nagy Krisztina vihette el.
  • A Közönségdíjat, a tortát, Lipoy Eszter nyerte.
  • A nyeremény özön azonban itt még nem ért véget: Majsai-Nyilas Tünde és Gazdik Kati színházjegy-felajánlásainak Csányi Márton, Borsodi Zsuzsanna és Bartolf Zsuzsanna örülhetett.

Ismét egy színvonalas kulturális élménnyel gazdagodtunk a Horizont jóvoltából.

Köszönjük az áldozatos munkát és szervezést Bereczk Istvánné Bihari Erzsébetnek, egyesületünk motorjának!

A Nyerteseknek szívből gratulálunk, s várjuk vissza őket jövőre is!

A beszámolót készítette: Berta Edina